Realizacja zamówienia

Jak złożyć zamówienie?

Odpowiedź: Sklep został zaprojektowany tak, aby każdy mógł sobie poradzić ze złożeniem zamówienia. Jeżeli jednak pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości kliknij tutaj i zapoznaj się ze szczegółami w postaci infografiki która poprowadzi Cię przez cały proces. W razie ewentualnych pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji pod numerem telefonu 794 631 344.

Jak dokonać modyfikacji zamówienia?

Odpowiedź: W celu naniesienia zmian w zamówieniu skontaktuj się z naszym konsultantem pod numerem 794 631 344 lub skorzystaj z formularza kontaktowego, który znajduje się w zakładce “KONTAKT”.

Jaki jest termin realizacji zamówienia?

Odpowiedź: Na całkowity czas realizacji zamówienia składa się czas potrzebny na przygotowanie zamówienia do wysyłki oraz czas dostawy.
Zamówienia przygotowujemy i wysyłamy zwykle w ciągu 24h. Czas dostawy wysłanego produktu zależy od wybranej formy transportu:
– zamówienia nadawane za pośrednictwem kuriera oraz Paczkomatów InPost najczęściej doręczane są kolejnego dnia roboczego.

W przypadku płatności przelewem termin realizacji zamówienia wydłuża się o czas zaksięgowania przelewu na naszym koncie. O każdym etapie realizacji zamówienia (także w przypadku opóźnienia) informujemy, wysyłając wiadomość e-mail. Status zamówienia można też sprawdzić logując się na indywidualne konto klienta.

Czas realizacji i dostawy zamówień nie obejmuje weekendu oraz dni świątecznych.

Co oznaczają statusy zamówień?

Odpowiedź:
a) W trakcie realizacji – Twoje zamówienie zostało przyjęte i przekazane na Magazyn do skompletowania.
b) Oczekujące na wpłatę – oczekujemy na opłacenie przez Ciebie zamówienia. Po upłynięciu 5 dni zamówienie zostanie anulowane.
c) Wysłane – Twoja przesyłka otrzymała już list przewowzowy. W tym momencie oczekuje na odbiór przez kuriera, bądź jest już w drodze do Ciebie.
d) Anulowane – zamówienie zostało usunięte z powodu braku wpłaty, bądź złożonej rezygnacji mailowej.
e) Zrealizowane – zamówienie zostało dostarczone.

Wysyłka

Jakie są dostępne metody dostawy?

Odpowiedź: Będąc w koszyku wybieramy sposób dostawy. Na chwilę obecną jest to kurier GLS lub Poczty Polskiej.

W jakim terminie przesyłka zostanie doręczona?

Odpowiedź: W 98% wypadków jest to 24h od momentu odebrania paczki przez kuriera z naszego magazynu.

Gdzie mogę śledzić przesyłkę?

Odpowiedź: W naszej zakładce “Śledzenie przesyłki” można bezpośrednio przejść na stronę dostawcy, gdzie podając numer listu przewowego można określić, gdzie paczka aktualnie się znajduje.

Czy kurier kontaktuje się przed próbą doręczenia paczki?

Odpowiedź: Kurier nie ma obowiązku kontaktu telefonicznego przed dostarczeniem przesyłki. Otrzymasz natomiast wiadomość sms z podanym terminem dostawy zamówienia. Termin dostawy można również sprawdzić na stronie przewoźnika. 

Płatności

Jakie są dostępne metody płatności?

Odpowiedź: Możesz skorzystać z płatności przy odbiorze (pobranie kurier), bądź złożyć zamówienie i opłacić je wcześniej. Przesyłka będzie tańsza niż w przypadku płatności za pobraniem.

Ile mam czasu na opłacenie zamówienia?

Odpowiedź: Na opłacenie zamówienia czekamy 5 dni. W przypadku braku wpłaty w ciągu 5 dni zamówienie zostanie anulowane.

Jak mogę zmienić formę płatności?

Odpowiedź: W celu naniesienia zmian w zamówieniu skontaktuj się z naszym konsultantem pod numerem 794 631 344 lub skorzystaj z formularza kontaktowego, który znajduje się w zakładce “KONTAKT”.

Zwroty i reklamacje

Jak dokonać zwrotu lub reklamacji?

Odpowiedź: Niezwłocznie należy się skontaktować pod naszym numerem telefonu 794 631 344, bądź przesłać informację przez formularz kontaktowy w zakładce “KONTAKT”.

Na jaki adres należy odesłać paczkę?

Odpowiedź: Paczkę należy odesłać na adres Magazynu Głównego mieszczącego się w Sosnowcu. Dokładny adres można zobaczyć w zakładce “KONTAKT”.

W jakim czasie i w jaki sposób zostaną mi zwrócone środki?

Odpowiedź: Zwrot środków otrzymasz w ciągu 3-5 dni roboczych od momentu zweryfikowania przez nas otrzymanej od Ciebie przesyłki. W wyjątkowych sytuacjach czas ten może ulec wydłużeniu maksymalnie do 14 dni. Zwrot środków otrzymasz tą samą drogą, jaką opłaciłeś zamówienie. W przypadku, gdy opłaciłeś zamówienie tradycyjnym przelewem lub dokonałeś płatności przy odbiorze refundacja nastąpi na konto bankowe wskazane przez Ciebie.

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł