Jak już wiemy, bezpośredni import z Chin należy rozpocząć od znalezienia solidnego producenta lub sprzedawcy, który zaoferuje konkurencyjne ceny. Jeszcze bardziej istotna jest jakość produktów, którą zamierzamy importować – pamiętajmy o potwierdzeniu referencji przyszłego kontrahenta.

Płatność i waluty a bezpośredni import z Chin

Po tym, jak ustalimy już wiarygodność naszego kontrahenta z Chin przyszła pora na wybranie dogodnej formy płatności za towary. Jeżeli zamierzamy nawiązać stałą współpracę z chińskimi dostawcami i zostać bezpośrednim importerem z Chin, warto pomyśleć nad założeniem konta walutowego w dolarach amerykańskich. W takim wypadku sprzedaż dokonywana w dolarach będzie łatwiejsza i korzystniejsza pod względem kursu waluty i ewentualnego przewalutowania na złotówki.

Jeżeli przedsiębiorca z jakiegoś względu nie zdecyduje się na założenie konta walutowego, to różnice pomiędzy kwotą faktury przeliczoną na PLN a zapłatą “przewalutowaną” przez bank, będą stanowić różnice kursowe. Ujemny lub dodatni wynik będzie zwiększać koszty lub przychody przedsiębiorcy.

Oczywiście, istnieje również możliwość płatności w chińskich Juanach albo w polskich Złotówkach, niemniej najbardziej popularną walutą jest zdecydowanie Dolar Amerykański i to z tą walutą importerzy mają największą styczność.

Formy płatności przy imporcie z Chin

Istnieje multum różnych sposobów i form płatności przy imporcie towarów z Państwa Środka. My postaramy się sprawdzić te najpopularniejsze i je ocenić.

Western Union

Ten sposób może wydawać się bardzo łatwy i przyjemy, lecz nie do końca. Wysyłając przekaz pieniężny przez Western Union narażamy się na oszustwo ze strony naszego kontrahenta. Posiadając Numer Kontrolny Przekazu Pieniężnego przekazujemy go kontrahentowi. Przekazując ten numer musimy, albo mieć całkowitą pewność, że towar zostanie, lub też został już wysłany. W innym wypadku odpowiedzialność za ewentualne oszustwo i utratę pieniędzy spada na nas, gdyż to my zawierzyliśmy dostawcy. Taka forma płatności sprawdza się przy imporcie próbek, lub też małych ilości, gdyż nasz kontrahent otrzymuje pieniądze nawet tego samego dnia.

Przelew bankowy

Na wskazane przez kontrahenta konto przelewamy określoną kwotę. Taki przelew można zrobić przez internet lub w oddziale banku. Koszt, to około 30 złotych a czas transferu pieniędzy to około 5 dni.

Przed wysłaniem środków, warto upewnić się czy konto bankowe, na które wysyłamy pieniądze jest firmowe, gdyż w ten sposób łatwiej będzie nam dochodzić roszczeń w przypadku oszustwa.

Inkaso i akredytywa

Akredytywa< to po prostu pisemne zobowiązanie banku do przekazania pieniędzy firmie po tym jak zostaną mu przekazane wskazane w umowie dokumenty. Czyli, jeżeli kontrahent wywiąże się z umowy, zostają mu przekazane pieniądze. Jest to dość kosztowny proces i wykorzystuje się go jedynie przy większych zamówieniach. Ogromną zaletą, tego sposobu rozliczenia jest to, że kontrahent jest niejako zmuszony do wywiązania się z określonych zobowiązań, w innym wypadku nie otrzyma środków.

Inkaso polega na wydaniu przez bank , uzgodnionych w kontrakcie dokumentów kupującemu, po zainkasowaniu należności wskazanej w zleceniu. Jest świetnym rozwiązaniem, dla partnerów, którzy się już znają i mają do siebie wzajemne zaufanie. Oprócz bezpieczeństwa, to również dłuższy czas na przekazanie pieniędzy i łatwość formalności w porównaniu z akredytywą.

Jak widać, to co zawsze powtarzamy wszystkim klientom, że Import z Chin to nie jest jednorazowy zakup od chińskiej firmy sprawdza się. To bardzo żmudny proces, który trwa nawet kilka miesięcy.

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł