Import z Chin – Początki

Import produktów z Chin na początku może wydawać się bardzo skomplikowany. Świeżo upieczony przedsiębiorca, który chce  zainwestować w sprowadzanie towaru z Chin spotka na początku wiele przeszkód w ustaleniu szczegółowych formalności.

Aby sprowadzić towary z Chin nie wystarczy tylko znaleźć producenta lub pośrednika w Państwie Środka.
O ile sprowadzenie niewielkiej ilości towarów na swój użytek nie jest zbyt kłopotliwe, o tyle sprowadzenie towaru, który ma być dopuszczony do handlu na terenie Polski i Unii Europejskiej jest już o wiele trudniejsze. Sprowadzenie towaru z Chin nie zamyka się tylko do znalezienia producenta, sprzedawcy lub pośrednika. Towary sprowadzane z Azji muszą przejść odprawę celną. Jeżeli zamawiasz małą ilość towarów lub tylko próbki w takim przypadku możesz być zwolniony z odprawy celnej. Limity na import z Chin wynoszą 150 euro dla osoby fizycznej.  Z opłaty VAT jest się zwolnionym jeżeli kwota zamówienia nie przekroczyła 45 euro. Przez długi czas na import z Chin na ubrania i obuwie obowiązywały limity. Jednak Unia Europejska na początku 2008 roku zrezygnowała z wprowadzania limitów.

Import z Chin a formalności

Kupując towar z Chin przez Internet należy dokładnie ustalić jakie dokumenty będą potrzebne do spełnienia wszystkich wymogów prawnych. Niezbędne dokumenty bezpośredniego importera z Chin muszą być dostarczone do odpowiedniej agencji celnej. Jeżeli zabraknie chociażby jednego dokumentu, towar może zostać odesłany z powrotem do Chin a importer będzie obciążony finansowo i straci zaufanie u chińskiego partnera. Dopełnienie wszelkich formalności jest również ważne ze względu na to, że jako jedyny dystrybutor danego produktu, jesteśmy odpowiedzialni za jego wprowadzenie na rynek polski. Certyfikaty i świadectwo pochodzenia są niezbędne i obligatoryjny dla każdego bezpośredniego importera z Chin.


W trakcie odprawy celnej są wymagane dokumenty takie jak:

  • faktura handlowa (commercial invoice),
  • list załadowczy (packing list),
  • świadectwo pochodzenia (certificate of origin),
  • konosament (w przypadku transportu drogą morską)
  • faktury za transport,
  • certyfikat CE,
  • certyfikat pochodzenia (tylko dla niektórych towarów np. tkanin).

 

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł