Jak wygląda import z Chin? Jak kupić kontener jakiegoś produktu? Jak importuje hurtownia produktów z Chin? Na czym polega nawiązanie współpracy z firmą z Chin? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Import – czyli od czego tu zacząć?

Chiny są aktualnie największym partnerem handlowym Polski w Azji pod względem wartości wymiany handlowej ogółem oraz wielkości importu. Z roku na rok ta wartość rośnie. Polacy zamawiają z chińskich serwisów internetowych na potęgę. Jednak oprócz pojedynczych – detalicznych – zamówień, hurtowy import staje się również coraz popularniejszy. Tym samym hurtownia produktów z Chin jest coraz popularniejszym pomysłem na biznes. Import z Chin jest procesem długim i skomplikowanym. Co za tym idzie – Chińskie firmy są dobrze przygotowane na nieuczciwe działanie względem importerów.

Import najczęściej zaczyna się od wyjazdu na chińskie targi lub do chińskiej fabryki. W celu wyszukania sprawdzonej firmy na terenie Chin trzeba poznać daną fabrykę. Jest to zadanie o tyle trudne, że nigdy nie możemy mieć pewności co do słuszności zamiarów naszych przyszłych kontrahentów z Państwa Środka. Możemy zostać oszukani na rozmiarze, czy też jakości wykonanych produktów. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na opinię danej firmy wśród ich zagranicznych klientów. Firmy, które już od dłuższego czasu działają na rynku, mają już wyrobioną opinię. Szczegóły na ich temat można znaleźć na licznych forach internetowych.

Umowa to podstawa

Zgodnie z obecnym chińskim ustawodawstwem, wszelkie relacje handlowe pomiędzy firmami z Chin i ich partnerami muszą być sformalizowane umową na piśmie i to tylko jeżeli jesteśmy pewni, że firma z którą podpisze umowę też jest w Chinach prawnie zarejestrowana. Dlatego konieczne jest sprawdzenie firmy w tamtejszym odpowiedniku polskiego rejestru firm – KRS.

Młodzi przedsiębiorcy – często skuszeni niską ceną, profesjonalną stroną internetową albo imponującym stoiskiem na targach nie weryfikują zgodności danych tak jak ma to miejsce w kontaktach z polskimi kontrahentami, co może prowadzić do oszustwa. A kupując – powiedzmy – kontener jakichś produktów z Chin i inwestując w niego oszczędności, nasze pieniądze mogą po prostu przepaść, a dochodzenie swoich praw jest niezmiernie trudne oraz czasochłonne, a co najważniejsze drogie!

Kiedy już zweryfikujemy przyszłego kontrahenta podpisywana jest umowa handlowa, a następnie firma powinna zdobyć wszelkie niezbędne certyfikaty jakości oraz pozwolenia od chińskiej fabryki. Następnie, można przystępować do wyboru formy transportu – szczegóły już w następnym artykule!

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł