Czas realizacji zamówienia uwarunkowany jest kilkoma czynnikami.Bezpośredni import z Chin to wiele kompromisów, pomiędzy czasem dostawy a ceną transportu. Najważniejszy czynnik to ten, który określa, czy towar z Chin może być wysłany od ręki, czy też jest na etapie produkcji i wysyłka będzie zrealizowana za 3 miesiące. Możliwe, że długi termin dostawy nie odstraszy przedsiębiorcy, jeżeli jest to nowy produkt, którego sami producenci nie przedstawiają jeszcze na stronie własnego sklepu internetowego. W innym wypadku czas realizacji zamówienia będzie mieć ogromne znaczenie. Klient, który dokonuje zamówienia, często nie jest tolerancyjny co do czasu oczekiwania na zamówiony towar. Dzieje się tak, ze względu na zamrożone środki, po opłaceniu zaliczki.

Bezpośredni import z Chin, wiąże się także z wybraniem – odpowiedniej do rozmiarów produktów oraz wielkości zamówienia – formy transportu. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji. Import z Chin, podobnie jak zakup z każdego innego kraju spoza Unii Europejskiej, charakteryzuje się koniecznością przejścia odprawy celnej niezależnie od formy wysyłki.

Kurier z Chin

Najpopularniejszą formą przesyłek jest kurier. Ograniczone wagowo przesyłki najłatwiej i najszybciej wysłać za pośrednictwem firmy kurierskiej. Taka firma pomoże nam również zakończyć wszystkie sprawy celno-skarbowe, po dostarczeniu wymaganych dokumentów firmy. Niewątpliwie jest to najszybszy sposób importu a zarazem najdroższy.

Transport lotniczy

Przy małej skali działalności sprawdza się również transport samolotowy. Charakteryzuje się on szybkim dostarczeniem towarów o umiarkowanych gabarytach i w niedużych ilościach. Gdy sprzedający y Chin wyśle towar to  kupujący otrzyma tzw. air waybill. Na tym dokumencie jest podany nr przesyłki oraz jakimi liniami lotniczymi została wysłana przesyłka z Chin. Tutaj dodatkowo na docelowym lotnisku trzeba wynająć agencję celną która odbierze towar, przygotuje dokumenty celne i przedstawi towar do oclenia oraz prześle go do odbiorcy.

Transport lotniczy najczęściej jest wybierany jeżeli chodzi o przesyłki ok. 50-300 kg oraz firmie zamawiającej zależy na szybkim dostarczeniu towaru bardziej niż na redukcji kosztów. Jednak nie każdy produkt można wysłać w ten sposób.

Transport kolejowy

Coraz bardziej popularnym sposobem bezpośredniego importu z Chin jest wykorzystanie transportu kolejowego, przez który można sprowadzać już całe kontenery. Pociągi towarowe pozwoliły zmniejszyć uzależnienie się chińskich miast od transportu morskiego do przewozu kontenerów.

Nowy Jedwabny Szlak jest drogą kolejową, która stanowi coraz silniejszą alternatywę dla transportu morskiego oraz lotniczego z Chin. Jest to wyraźnie szybszy sposób przewożenia kontenerów w porównaniu do chociażby drogi morskiej.  Kolejną zaletą przewozu kontenerów koleją jest uniezależnienie tego sposobu transportu od warunków atmosferycznych.

Główną przeszkodą w transporcie kontenerów koleją są wysokie ceny, które są uzależnione od ilości i wagi towaru. Ceny za transport kontenera są objętości i wagi ładunku. Najlepszą opcją wydaje się wykorzystanie tego typu transportu do w miarę szybkiego przesłania towaru, który jest wartościowy i delikatny na uszkodzenia.

Transport morski

Jeśli decydujemy się na wybór transportu drogą morską to czas potrzebny na import towarów z Chin drogą morską wynosi średnio od jednego do nawet trzech miesięcy, więc jest to dość długi okres.

Firmom decydującym się na skorzystanie z morskiego transportu z pewnością spodoba się bardzo korzystna cena w porównaniu do innych środków transportu. Co więcej jest to praktycznie jedyny sposób na import ładunków z Państwa Środka o  ogromnej masie oraz objętości w miarę korzystnej cenie. Decydując się na skorzystanie z usług. Niemniej, nie da się ustalić jednoznacznie uniwersalnej ceny za jeden kontener, gdyż cena bezpośrednio zależy od charakterystyki transportu.

Dokumentacji przy zamawianiu ładunku jest na tyle dużo, że osoba, która nie ma doświadczenia w bezpośrednim imporcie z Chin i w branży logistycznej może się zwyczajnie pogubić, dlatego najlepszym wyjściem jest zlecenie zorganizowania przewozu zewnętrznej firmie. Taką firmę należy dokładnie sprawdzić oraz być przekonanym, że nie zostaną nam naliczone dodatkowe koszty związane z transportem, o których zostaniemy poinformowani po fakcie. Dlatego najlepszym sposobem jest zapytanie o finalną wycenę transportu wraz z gwarancją niezmienności ceny. Pamiętajmy, że bezpośredni import z Chin to skomplikowany proces, w którym doświadczenie jest bezcenne!

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł