Zamawianie towarów w chińskich sklepach internetowych może wiązać się z dodatkowymi kosztami i obwarowaniami.

Ze względu na dodatkowe opłaty w postaci cła i VATu, cena zamawianego przez nas produktu w Chinach może znacznie wzrosnąć i jak się może okazać, w Polsce kupilibyśmy go finalnie taniej. Warto zatem wiedzieć jakie opłaty podatkowe można ponieść decydując się na zakupy na chińskiej stronie internetowej.

Kupując drobne rzeczy poprzez chińskie strony internetowe, większość przesyłek leci lub płynie do nas z Chin albo innego kraju w Azji. W tym momencie stajemy się importerami, ponieważ towar jest dostarczany z zza granicy. Istnieje możliwość, że nasza przesyłka zostanie zatrzymana do kontroli przez Urząd Celny. W takim wypadku może zostać naliczona dodatkowa opłata do paczki.

Podatek VAT

Import towaru z zagranicy jest opodatkowany w wysokości 23% jak podatek od towarów i usług. Na szczęście,  w ustawie jest przewidziana obniżona stawka podatku lub całkowite zwolnienie z niego. Jest tutaj kilka możliwych scenariuszy, które przedstawimy poniżej.

Po pierwsze, z podatku od importu towarów są zwolnione osoby, do których przesyłki są wysyłane bezpośrednio, osoby przebywają na terytorium kraju i łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza 22 euro.

Po drugie, istnieje możliwość oznaczenia paczki jako prezent (GIFT) od osoby prywatnej. Jeżeli zadeklarowana wartość jest nie większa niż 45 euro – takie paczki również powinny być zwolnione z podatku VAT. Jest to coraz częstsza praktyka azjatyckich sprzedawców, niemniej balansująca na granicy prawa.

Cło

Na sprowadzane towary z zagranicy są nałożone należności celne, czyli tzw. cło. Jednak i tutaj występują wyjątki oraz zwolnienia. Przesyłki, które zawierają towary o niewielkiej wartości, które są wysyłane do odbiorcy we Wspólnocie są zwolnione z opłat celnych. Łączna wartość towarów w paczce nie może przekroczyć 150 euro.

Stawki celne na produkty z Chin są bardzo zróżnicowane. Niemalże każdy towar(produkt) ma różną kwalifikację stawki cła. Opłaty, zależnie od produktu mieszczą się w przedziale od 0% – czyli zwolnienia z opłaty aż po kilkanaście procent. Żeby sprawdzić dokładną stawkę cła najlepiej udać się na stronę ISZTAR, czyli Systemu Informacji Taryfowej prowadzoną przez Służbę Celną RP Szczegóły można sprawdzić na stronie ISZTAR.

Opłaty dodatkowe

Podczas odprawy celnej prawdopodobnie zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Będą one związane z przygotowaniem do odprawy przesyłki z zawartością handlową zgłoszonej przez adresata. Poczta polska taką usługę wycenia na 25.22 zł. Jednak może się różnić w zależności od operatora przesyłki.

China HURT - hurtownia artykułów po 4zł